Baldones baznīca – viena no Latvijas skaistākajām baznīcām

baldones_baznīca

Baldones ev. lut. Svētā Miķeļa baznīca ir valsts nozīmes kultūras piemineklis. Tā uzcelta un iesvētīta 1824. gadā.

  1. gadsimta 20. un 30. gados, kas saukti arī par Latvijas “ziedu laikiem” draudze veica vērienīgu baznīcas remontu, bet baznīcas laukuma brīvajā daļā ierīkoja piemiņas birzi 1. pasaules karā kritušajiem draudzes dēliem. 53 ozoli veltīti kareivju piemiņai. Katram ozolam līdzās iestādīta liepa kā pateicības simbols karavīru mātēm. Birzē izvietots laukakmeņu altāris brīvības uguns iedegšanai.

Padomju laikos, kad draudze bija izirusi skaitliski un nespēja vairs baznīcu uzturēt kārtībā, šeit tika ierīkots plastmasas rūpnīcas cehs “Ausma”. Kā populārāko tā laika produkciju Baldones iedzīvotāji atceras plastmasas matu ruļļus.

Telpas bija pārvērtušās līdz nepazīšanai, tomēr ar atmodas laiku sākās arī baznīcas atjaunošana. 1988. gadā notika pirmais Ziemassvētku dievkalpojums. Nepilnu gadu vēlāk daļēji par draudzes, daļēji par valsts naudu sākās vērienīga renovācija, kuras gaitā notika baznīcas gaiļa un bumbas restaurācija un apzeltīšana.

Šobrīd baznīcā var apskatīt atjaunotās telpas, tās īpaši lielos logus un skaistās ērģeles, kas 2009. gadā atvestas no kādas privātkolekcijas Austrijā. Baznīcu rotā cēls altāris, unikālā pērļu granīta altrārgalds (svars 1400 kg) un kristāmtrauks. Baldones baznīca ir atdzimusi no jauna un gatava uzņemt pie sevis viesus no visām Latvijas malām un ne tikai.

Ne tikai Baldones baznīcai ir bagāta vēsture. Patiesībā tāda ir teju visām Latvijas baznīcām.

Lielvārdes luterāņu baznīca ir celta 1747. gadā, un tai piešķirts valsts nozīmes kultūras pieminekļa statuss. Baznīcā atrodas arī ērģeles un vairāki vērtīgi valsts nozīmes mākslas pieminekļi – altārglezna, baznīcēnu soli un kancele, kuru saglabāšanas būtisks nosacījums ir labā tehniskā stāvokli uzturēta ēka.

Bez tam, šī baznīca atrodas pasakainā vietā aiz Lielvārdes – Lāčplēsī. Šī vieta ir apvīta leģendām un tā ir simboliski nozīmīga visai latviešu tautai. Tieši šeit Lāčplēsis cīnījās ar Melno bruņinieku un gāja bojā Daugavas dzelmē. Tepat blakus Latvijas “likteņupe” Daugava, Lāčplēša muzejs un citi savdabīgi apskates objekti, piemēram, parks ar statujām iz “Lāčplēša”. Šeit ir ļoti iecienīta kāzu vieta, baznīca allaž ir apmeklēta un iecienīta.

Daudzi cilvēki lieki izmanto Dieva vārdu. Varbūt nedaudz sarkastiski, bet, kamdēļ piesaukt visus svētos tad, kad sāp zobs. Sakot – “Ak, Dievs, kā sāp!” jau labāk nepaliks. Ja nepieciešami zobu implanti (visi taču zina, ka zobu ielikšana izmaksā veselu bagātību), tad vairs neviens svētais nepalīdzēs. Zobu implanti derēs ikvienai – kā vecam, tā jaunākam gados. Tā ir iespēja “savest kārtībā” savu smaidu. Zobu implanti palīdzēs tad, kad zobārsts vairs nespēj saglābt zobus, kas pārāk bojāti.

baznīcu_naktsAtgriežoties atpakaļ pie baznīcu tēmas – cik daudzās baznīcās jums ir gadījies būt? Droši vien nedaudzās. Tomēr, ja interese ir, tad painteresējieties par “Baznīcu nakti”. Arī man tas ir jaunatklājums. Šogad pasākums pulcēja vismaz  30 000 apmeklētāju visā Latvijā. Tā ir iespēja apmeklēt dažādas Latvijas baznīcas, ieiet tajās, palūkoties visapkārt un noskatīties kādu kora koncertu, piemēram. Rīgā tika atvērtas daudzas baznīcas, kuras pulcēja lērumu interesentu. 2017.gada pasākums tika aizvadīts vasarā, jūnija mēnesī, tagad atliek gaidīt nākošo gadu, lai apmeklētu šo aizraujošo pasākumu.

Vai zināt, kur atrodas LIELĀKĀ katoļu baznīca? Šobrīd daudzi māj ar galu un pārliecināti saka, ka tā ir Aglonas bazilika Latgalē. Tomēr man nāksies jūs apbēdināt un iepriecināt vienlaikus. Nē, tā nav Algona. Lielākā katoļu baznīca atrodas tepat Rīgā, precīzāk, Āgenskalnā. Āgenskalnā, vecajā militāro nometņu laukumā, netālu no Stardiņa klīnikas. Baznīcas aizsākumi šajā vietā meklējami 1887. gada 17. augustā, kad katoļu kapos Pārdaugavā tika uzcelta koka kapliča, kuru pabeidza 1898. gadā un iesvētīja tā paša gada 10. maijā.