Iedzīvotāju skaits mazajās pilsētās sarūk

medicīnas kvalitāte

Jau daudzus gadus Latvijā valda nepatīkama tendence – sarūk iedzīvotāju skaits. Īpaši sūri to izjūt mazo pilsētu iedzīvotāji. Jaunieši steidzas mācīties lielajās pilsētās, pēc tam atpakaļ vairs neatgriežas. Daļa aizbrauc pavisam prom no Latvijas.

Baldone gan ir ļoti tuvu Rīgai un jāpriecājas, ka tieši šo pilsētu kā savu dzīvesvietu izvēlas jaunās ģimenes no Rīgas un tuvākās apkārtnes. Pilsēta ir sakopta un atrodas izdevīgā vietā – maksimāli tuvu Rīgai, tai pat laikā jau laukos! Šeit nav skaļu lielceļu, nav dzelzceļa satiksmes, lidmašīnu un citu trokšņu avotu. Toties ir meži, ūdeņi un lieliskas aktīvās atpūtas iespējas.

Medicīnas kvalitāte mazpilsētās

Daudzi mazpilsētu iedzīvotāji mēdz sūdzēties par to, ka lauku rajonos ir slikta medicīnas kvalitāte. Nav pieejami tādi pakalpojumi kā ultrasonogrāfija, datortomogrāfija, laboratorijas. Tiesa gan, par ultrasonogrāfiju, piemēram, interesējas salīdzinoši daudz pacientu. Ultrasonogrāfija ir nepieciešama vairumam sieviešu, gan pie grūtniecības, gan parastām ginekoloģiskām izmeklēšanām. Grūtnieces vairumā gadījumu nelabprāt vēlas doties uz attālu lielpilsētu, lai apmeklētu ultrasonogrāfiju, jo pēdējos grūtniecības mēnešos šāda braukāšana var būt īpaši apgrūtinoša un neērta. It īpaši, ja lielpilsēta ir tālu.

Lielāka “sāpe” ir laboratorijas. Pēdējā laikā ārsti samērā bieži norīko savus pacientus doties uz laboratoriju nodot analīzes. Tomēr mazpilsētās ļoti reti kāda no tām ir atrodama. Atkal jābrauc.

Protams, nevar prasīt, lai katrā mazpilsētā ierīko dārgus ārstu kabinetus ar attiecīgo aprīkojumu. Tā pat laboratorijas. Galu galā, kas strādās, Latvijā jau tā ir “švaki” ar darbaspēku, nemaz nerunāsim par ārstiem. Visi, kas izmācās Latvijā, kāro doties strādāt ārzemēs, kur ārstiem ir adekvāts atalgojums.

Mazpilsētās ir salīdzinoši grūti cīnīties ar jeb kurām veselības problēmām. Pat tāda šķietami neliela problēma kā urīna nesaturēšana (http://www.tena.lv/rupejoties-par-milotajiem/informacijas-centrs/nesaturesanas-veidi/) var sagādāt daudz diskomforta, ja par to vēlas runāt ar vietējo mazpilsētas ārstu, kurš, iespējams, ir pacientam kaimiņš vai vienkārši labs draugs.

Kā popularizēt savu mazpilsētu

Tiešām liels prieks par to, ka jaunas ģimenes izvēlas Baldones pilsētu kā savu dzīvesvietu. Šeit lielu lomu noteikti spēlē pilsētas izdevīgais izvietojums. Lai vai kā, katrai pilsētai vajadzētu sevi popularizēt, lai piesaistītu cilvēkus, lai parādītu – pie mums ir forši, brauciet ciemos!

Labiekārtota vide ir tas, ko cilvēki redz vienmēr. Braucot cauri pilsētai vienmēr uzmetam aci uz soliņiem, uz kontingentu, kas tos deldē, redzam bērnu laukumus, redzam kokus un puķes, dārzus un parkus. Vai arī neredzam, ja nekā no visa nosauktā nav.

Pilsētai, lai cik tā maza, ir jābūt sakoptai. Dažkārt pietiek ar to, ka ielas ir tīras un soliņi svaigi nokrāsoti, ceļmalas pļautas. Ne vienmēr jāiekārto plaši parki un dārgi atrakciju laukumi.

Pasākumi, kas vieno un apvieno

Katra pilsēta var izvēlēties sev izdevīgu “mārketinga triku” kā piesaistīt apkārtējos un ieinteresēt esošos iedzīvotājus. Piemēram, koncerti un balles. Vasara, Jāņi ir īstais laiks, lai rīkotu zaļumballes. Pilsētnieki parasti vēlas izrauties no pilsētas rutīnas un meklē iespējas atpūsties laukos, mazpilsētās – lūk, iespējas!

Dažādi pasākumi un balles arī parādīs vietējiem iedzīvotājiem to, ka pilsētā vēl aizvien kaut kas notiek, dzīve nav apstājusies!

Izglītības kvalitāte

Gandrīz katrā mazpilsētā ir skola. Un šis punkts ir ļoti svarīgs un būtisks pilsētiņas reputācijā! Kāda izglītības sistēma, tādas pēcāk atskaņas par pilsētu. Cik nav dzirdēts, ka lielpilsētu skolās smīkņā par skolniekiem, kas ieradušies mācīties no mazajām skoliņām laukos. Tie, redz, laucinieki, neko nesaprot, viņus māca savādāk.

Šie stereotipi ir jālauž, ar steigu. Skolai ir jābūt tai vietai, kur bērni mācās ar kvalitātes zīmi. Skolai mazpilsētā ir jābūt svarīgākajam elementam, izklaides pēc tam. Ar bērniem ir jāstrādā, jāpiedalās konkursos un olimpiādēs – lai skola nes pilsētas vārdu valsts līmenī.

Beigās…

Nav vērts sevi mierināt ar to, ka iedzīvotāju skaits rūk visā valstī, nevis tikai mazajās pilsētās. Ir svarīgi saglabāt savus iedzīvotājus, rūpēties par viņiem un strādāt pie savas pilsētas labklājības.

Sakārtosim vidi sev apkārt, sāksim ar sevi – stāstīsim saviem bērniem, ka jādzīvo savā dzimtajā pusē.