Kas ietekmē mūsu izvēli?

izvēle

To, ka veselība līdztekus mīlestībai ir viena no svarīgākajām mūsu dzīves pamatvērtībām, neapšaubīs neviens, jo bez veselības mēs nevaram izdarīt praktiski neko. Un Baldonē tāpat kā vairumā citu Latvijas pilsētu, kas neatrodas Rīgas tiešā tuvumā, nemaz nerunājot par lauku apvidiem, veselības jautājumu risināšana allaž ir sāpīgs jautājums. Tiesa, mums ir paveicies, jo Rīga nav ļoti tālu, tomēr atšķirībā no citām Latvijas pilsētām, kas savulaik bijušas rajonu centri, mums nav tādas vienotas ēkas, kur pulcējas visi iespējamie speciālisti. Labākajā gadījumā varam priecāties par ģimenes ārsta un zobārsta pakalpojumiem, bet, ja nepieciešama kāda konkrēta speciālista konsultācija, tad mēs izvēlamies doties pie tiem uz vietām, kur tādi pakalpojumi ir pieejami. Un te ir jautājums – kas nosaka mūsu izvēli par labu kādam ārstam?

Šis jautājums nav aktuāls tikai Baldonē

izvēleTo, ka acu ārstu, ginekologu, urologu un citus specializētos ārstu mēs apmeklējam citās pilsētās, jo Baldonē tādu nav uz vietas, tā kā būtu pašsaprotami, taču daudzi pacienti arī no citām pilsētām, kur šādi speciālisti ir uz vietas, skatās pēc profesionāļiem citās pilsētās. Piemēram, mana māsīca, kura dzīvo Aizkrauklē, kur uz vietas ir plašs ārstu pakalpojumu piedāvājums, meklēja internetā, kurš ir labs ginekologs Rīgā, jo vietējiem viņa neuzticējās. Kā viņa man vēlāk pamatoja: mazā pilsētā zināt visu vienam par otru ir gandrīz vai norma un viņa nevēlējās, ka kāda kaimiņu tante citiem stāsta, ko dzirdējusi no citas tantes. Protams, ārstu klusēšana tiek ievērota, bet klačas tāpat rodas.

Ja tā padomā, arī mums, kad gaidāms tiek mazulis, ja uzskaitē nestājas pie sava ģimenes ārsta, bieži vien tiek izvēlēts ginekologs Rīgā, jo šeit ir gana tuvu arī vietas, kur mazuli laist pasaulē. Piemēram, Rīgas dzemdību nams, kur savu pirmo dienu piedzīvo daudz mazuļu. Tādā ziņā ginekologs Rīgā ir laba izvēle, taču tikpat labi var izvēlēties arī Ogri – burzma mazāka. Tomēr ginekologs nav vienīgais speciālists, ko mēs apmeklējam.

Noteicošā ir pieredze un aprīkojuma pieejamība

aprikojumsManuprāt, mūsu izvēli par labu kādam no ārstiem nosaka pieredze un aprīkojuma pieejamība. Strādājot Rīgā, ārstiem nākas saskarties ar ļoti dažāda spektra pieredzi, kas var nebūt piedzīvots lauku apvidos. Kaut vai tāpēc, ka Rīgā un tās apkārtnē iedzīvotāju ir krietni vien vairāk nekā visā Latvijā. Ārstiem uzkrājas tiešām vērtīga pieredze, tomēr vienlaikus pastāv risks, ka, apmeklējot Rīgas ārstu, nonāksiet kā uz konveijera, jo slodze šiem speciālistiem tiešām ir liela un nav laika iedziļināties daudzos jautājumos.

Otrs noteicošais fakts ir aprīkojuma pieejamība. Te nu, šķiet, reti kura Latvijas pilsēta var stāvēt līdzās, jo bieži vien jaunāko aprīkojumu un tehnoloģiju brīnumus var iegādāties vietās, kur ir lielāks apgrozījums, tātad paliek vien Rīga vai vēl kāda no Latvijas lielajām pilsētām. Tomēr tas, protams, nevar simtprocentīgi garantēt, ka izdosies tiešām tā, kā esam iecerējuši. Spilgts piemērs ir nesen notikušais skandāls ap Asinsdonoru centru, kur pēc jaunas iekārtas iegādes atklājās, ka, iespējams, ap 200 cilvēku ir pārlietas ar C hepatītu inficētas asinis. Lūk, šajā tvnet.lv rakstā izklāstīta situācija. Tas vien nozīmē, ka tāda lieta kā regulāra tehnoloģiju uzlabošana un nomaiņa ir pat ļoti nepieciešama un nevajadzētu tam žēlot naudu, jo no tā bieži vien ir atkarīga mūsu veselība un pat dzīvība.

Svarīgas ir arī atsauksmes

Tomēr viena lieta ir ārstu iegūtā pieredze un viņam pieejamās tehnoloģijas, bet otra lieta ir attieksme pret savu darbu un klientiem. Dzīvojot tehnoloģiju laikmetā, katram ir iespēja ierakstīt google.lv sevis izvēlētā speciālista vārdu, lai noskaidrotu, kādas ir cilvēku atsauksmes par darbu. Protams, pilnībā uz tām paļauties arī nevar, jo neviens no mums nevar izpatikt pilnīgi visiem, tomēr, ja portālā www.sudzibas.lv par jūsu izvēlēto ārstu ir gana daudz negatīva sarakstīts, tad pirms vizītes apdomājiet divas reizes, vai ir vērts ziedot savu laiku, naudu un veselību, lai ļautos tāda ārsta aprūpei. Varbūt ir vērts samaksāt nedaudz vairāk, bet tad tiešām atrast ārstu, kuram jūsu veselība rūp.