Ko darīt, ja publiskā vietā gribas uz tualeti?

tualete

Viss, kas ir dabisks, nav riebīgs, taču atsevišķās reizēs var gadīties nepatīkamas situācijas. Proti, dodoties uz svešu pilsētu, lai piedalītos pilsētas svētkos, vai vienkārši ceļojot kā tūrists, diezgan bieži nākas saskarties ar situāciju, ka atrodoties publiskā vietā, rodas nepieciešamība pēc tualetes apmeklējuma. Ko darīt tādā situācijā, ja pilsēta nav pazīstama?

Vai paši baldonieši zina, kur apmeklēt tualeti?

Pajautājot kādam no Baldonas pilsētas iedzīvotājiem, domāju, reti kurš pateiks, kur cilvēks no citas Latvijas pilsētas var doties nokārtot dabiskās vajadzības. Parasti būs ieteikums aiziet uz kādu kafejnīcu, jo likumdošana nosaka, ka katrā kafejnīcā jābūt labierīcībām, taču parasti kafejnīcas ļauj izmantot tualeti vien tad, ja ir tās klients. Ko darīt tiem, kas vienkārši tāpat pastaigājas pa mūsu pilsētu?

Senioru risinājums

Tieši tāda situācija reiz bija gadījusies kādai ģimenei no Ogres puses. Bija atbraukuši ciemos pie draugiem Baldones pusē kādā lauku mājā, paciemojušies, atvadījušies un nolēmuši piestāt pilsētā, lai apskatītu to. Vecmāmiņa, kurai bija delikāta problēma – urīna nesaturēšana, līdzi bija atbilstoši pieaugušo pamperi no tena.lv, tāpēc viņai nebija problēmu, bet, kad tualetes apmeklējums bija nepieciešams mammai, tad gan sanāca muļķīga situācija, jo nācās lūgt atļauju vienā no kafejnīcām.

Ja nebūtu tuvumā kafejnīca, tad risinājums viens – vai nu kādi krūmiņi, vai arī omes līdzpaņemtie pamperi. Kā saka, labi, ka omei ir urīna nesaturēšana, līdz ar to var izlīdzēties, taču mūsdienās tas nav risinājums.

Problēma ir daudzviet Latvijā

Starp citu, publiski pieejamās tualetes ir problēmjautājums daudzviet Latvijā. Rīgā tādas ir, bet tās pamatā ir maksas pakalpojums. Starp citu, par Rīgā pieejamajām tualetēm iespējams uzzināt šeit http://mvd.riga.lv/parvaldes/vides-parvalde/publiskas-tualetes. Vēl šur tur var dzirdēt par publiski pieejamu tualeti, taču tas ir briesmīgi, ka mēs pelnām uz cilvēku dabisko vajadzību apmierināšanu. Tā vien šķiet, ka labāk priecāsimies, ka kāds apčurā māju kaktus, piekakā krūmus, nevis ka paliek sakopta vide, jo ir brīvi pieejama publiskā tualete.

Eiropas pieredze

Vai esat kādreiz bijuši ārpus Latvijas? Īpaši Vācijā. Tur uz autobāņiem ik pa gabalam ir atpūtas vietas un publiski pieejamas tualetes, kuras pamatā ir bez maksas. Reizēm aicina ziedot, taču tā nav ieeja tualetē, bet gan atbalsts, lai tualetes uzturētu tīras un koptas.

Parasti tie, kas brauc lielos ceļu posmus, tualetes apmeklē degvielas uzpildes stacijās, vai savā autobusā, ja tāda iespēja tiek dota.

Tā nu jautājums paliek atklāts – ko darīt tad, ja cilvēkam svešā vietā nepieciešams apmeklēt tualeti? Un kuram tas būtu jānodrošina? Man šķiet, tas ir zināmā mērā cieņas jautājums. Cieņa pret novada apmeklētājiem. Un pateicībā par to, ka tie atbrauc, atstāj šeit savu naudu, popularizē novadus, vismaz tualeti tiem nodrošināt jau nu pašvaldībām noteikti vajadzētu.