Lai riepas kauc – es “laižu” uz Latvijas centru!

latvijas_centrs

Kaut kad sen, sen atpakaļ man ienāca prātā diezgan ķecerīga doma – atrast Latvijas īsteno centru. Esmu dzirdējusi tik dažādas versijas par to, kur tad īsti atrodas Latvijas centrs – Ogrē, Rīgā, Baldonē, kaut kur pavisam ne “centrā”… Kā tad tur īsti ir?

Precīzi noteikts Latvijas centrālais punkts

Ja patiešām interesē precīzas Latvijas koordinātes, iesaku aplūkot mājaslapu Neogeo.lv. Šeit ir precīzi, ar koordinātēm, atzīmēti Latvijas galējie punkti un arī centrs, kuru tik ļoti vēlējos saprast un atrast.

“Kur atrodas šis aprēķinātais Latvijas ģeogrāfiskais centrs? Tas atrodas Ikšķiles novada Tīnūžu apkārtnē! Latvijas ģeogrāfiskais centrs atrodas Ikšķiles novadā ~3,3 km uz ziemeļaustrumiem no Tīnūžu ciemata. Centrs atrodas pļavā, kas pašreiz tiek apbūvēta ar privātmājām. Interesanti ir tas, ka Latvijas ģeogrāfiskais centrs atrodas tikai ~ 2, 4 km attālumā uz ziemeļu pusi no Baltijas ģeogrāfiskā centra. Ikšķiles novada Tīnūžus mēs droši varam nosaukt par Latvijas un Baltijas ģeogrāfisko centru galvaspilsētu!” Lūk, kāda informācija pausta manis minētajā mājaslapā.

Tas nozīmē, ka, ja vēlamies atrasties oficiālajā Latvijas centrā – lai tās riepas kauc, laižam uz Tīnūžiem!

Katram savs Latvijas centrs

Tomēr sirdij nepavēlēsi. Katram ir sava mīļākā vieta Latvijā, kuru gribas saukt par savu zemes centru. Manuprāt, īstenais Latvijas centrs atrodas Baldonē. Varbūt tāpēc, ka man šī pilsēta mīļa, varbūt tāpēc, ka pēdējā gada laikā man ar šo pilsētu bijis daudz darīšanu…

Es jau sen zināju un jutu, ka esmu patriote. Tikai brīnījos, kā mani tā pēkšņi piesaistīja pilsēta, kurā nekad agrāk pat nebiju bijusi. Varbūt tāpēc, ka tik tuvu sabiedrībai, tik tuvu galvas pilsētai. Varbūt tāpēc, ka Baldoni priekš sevis atklāju kā ļoti aktīvu un draudzīgu pilsētiņu. Un jā, es esmu patiesi lauku cilvēks – Baldonē lauki ir, man par laimi. Es droši teikšu tā – šī pilsēta lai ir MANS Latvijas centrs. Kāds ir jūsējais?

Ir vērts apceļot Latviju no ziemeļiem līdz dienvidiem un no austrumiem līdz rietumiem…

Liekam virsū ziemas riepas (https://www.riepubaze.lv/) un nebaidāmies no ziemas spelgoņa. Latvija ir skaista, Latvija ir pieredzes bagāta un drosmīga valsts – dodamies to aplūkot. Kas zina, varbūt izdosies atrast vietu, kas īpaši iekritīs sirdī un kurā gribēsies palikt uz dzīvi – atrast savu zemes centru.