Vairākas paaudzes zem viena jumta

paaudzes

Salīdzinoši nesen sabiedrībā ir mainījusies kārtībā, kur un kā ģimenes organizē savu dzīvi. Vēl pirms pāris paaudzēm un daudzus gadsimtus arī pirms tam bija dabiski, ka zem viena jumta, vienā sētā un saimniecībā dzīvo vairākas paaudzes. Tās varēja būt pat četras paaudzes. Tas bija praktiskos apsvērumos balstīts risinājums, kas ļāva izdzīvot, organizēt saimniecības dzīvi, būt drošībā, garantēt zināšanu un prasmju nodošanu no paaudzes paaudzē.

Kas notiek šobrīd? Jaunās ģimenes dzīvo atsevišķi, dažreiz pat simtiem kilometru attālumā no saviem vecākiem un citiem radiniekiem. No vienas puses tas šķiet jauki, jo neviens nejaucas viņu dzīvē, bet realitātē šīs jaunās ģimenes sastopas ar daudzām grūtībām. Un tas liek ilgoties pēc tā, ka kaut vai blakus ielā dzīvotu mamma vai vecmāmiņa, kura sniegtu gan padomu, gan praktisku palīdzību.

Dzīvošana zem viena jumta vairākām paaudzēm — tas ir koks ar diviem galiem. Ir savi plusi, savi mīnusi. Tāpēc katrā ģimenē jāsaprot, uz kuru pusi sveras viņu svaru kausi. Sava loma ir arī praktiskiem aspektiem, piemēram, cik liela ir māja vai dzīvoklis, vai visiem pietiek vietas. Tāpat arī vecāku un vecvecāku veselības stāvoklis. Ja viņi ir slimi, kopjami, tad jaunajiem savā ziņā ir pat pienākums viņus aprūpēt.

Vecāki un vecvecāki palīdz pieskatīt bērnus

Viens no būtiskākajiem ieguvumiem, ko novērtē jaunās ģimenes, ja dzīvo kopā ar vecākiem un vecvecākiem, ir iespēja atvieglot rūpes par mazajiem bērniem. Ikdienas menedžments ar bērniem var būt patiešām traks, it īpaši, ja ir vairāki bērni. Tad liekas rokas un acis ir zelta vērtē. Ja vecāki strādā pilnu slodzi, tad reizēm ir neiespējami paspēt bērnus izvadāt, aizvest uz pulciņiem, sagaidīt no skolas, aiziet uz visām sapulcēm. Te vecmāmiņas, opji, tantes un citi radi ir ļoti noderīgi.

Pieaugušie bērni aprūpē savus vecākus seniorus

Tomēr nav retums, kad situācija ir pavisam pretēja. Nevis vecākie ģimenes locekļi palīdz aprūpēt mazākos, bet pieaugušie bērni un mazbērni aprūpē seniorus, kuri vairs nav pie labas veselības, varbūt pat atrodas uz gultas un ir kopjami. Tad var būt tāda situācija, kad vecajam cilvēkam pat jāmaina pamperi, viņš jābaro, jāapmazgā. Gados vecu tuvinieku kopšana nav viegls darbs. Labi, ka šobrīd pieejamas kvalitatīvas higiēnas preces, piemēram, TENA pamperi, kas ir ērti uzvelkami arī gulošiem cilvēkiem. TENA piedāvājumā ir ne tikai pamperi, bet arī citas preces, kas būs noderīgas senioru kopšanai un aprūpei.

Rūpes par savas ģimenes senioriem ir loģiskas, tāds ir dzīves ritējums Daudz vieglāk aprūpēt tuvinieku ir tad, ja dzīvo zem viena jumta. Tā arī ir iespēja pavadīt vairāk laika kopā ar mīļajiem cilvēkiem, kuri jau tuvojas savas dzīves nogalei.