Veselības aprūpe centralizējas lielajās pilsētās

veselības aprūpe

Veselības aprūpes sistēmas reformas Latvijā laikam ir nebeidzamas un vienmēr klātesošas. Katrs ministrs, katra Saeima, katra partija nāk ar savu redzējumu. Un nav īsti skaidrs, ar ko tas viss beigsies, ja vispār reiz beigsies. Pašlaik ir maza cerība, ka tiksim pie efektīvas, sakārtotas un taisnīgas veselības aprūpes sistēmas.

Visskaudrāk šīs pārmaiņas un jaunos pavērsienus veselības jomā izjūt lauku un mazpilsētu iedzīvotāji, jo notiek veselības aprūpes pakalpojumu centralizēšanās lielajās pilsētās un slimnīcās. Tas nozīmē, ka tos pakalpojumus, ko vēl iepriekš varēja saņemt tuvāk mājām, tagad jāmeklē vairākus desmitus vai pat simtus kilometru attālajās pilsētās.

Diagnostika un speciālisti jāmeklē Rīgā

Mazāk apdzīvotās vietās veselības aprūpes sistēma optimziēta tā, lai būtu pieejami ģimenes ārsti, varbūt arī neatliekamā medicīniskā palīdzība un daži tiešās pieejamība speciālisti, bet pārsvarā lielākoties visa diagnostika un arī dažādas specializācijas ārsti jāmeklē citur.

Visbiežāk jau pacienti izvēlas doties uz Rīgu, jo tur koncentrētas lielākās slimnīcas, arī ir pieejami pieredzējuši speciālisti. Rīgā arī ir daudz klīniku, kurās tiek sniegti veselības aprūpes pakalpojumi. Tāpēc katrs noteikti atradīs to, kas viņam ir nepieciešams. Piemēram, ginekoloģija ir tā joma, kur pacientes tomēr vēlas saņemt pašu labāko veselības aprūpi. Un daudzviet nelielās apdzīvotās vietās šajā ziņā nav nekādas izvēles. Tāpēc tiek meklētas alternatīvas citās vietās. Tā kā pie ginekologa parasti dodas reizi gadā, ja nav nekādu sūdzību vai grūtniecības, tad nav jau grūti aizbraukt uz citu pilsētu pie šī ārsta.

Sarežģītākā situācijā ir tie pacienti, kuri dzīvo ļoti tālu no lielajām pilsētām, kuriem regulāri nepieciešams doties pie ārstiem, kuri nav pieejami dzīvesvietas tuvumā. Tās ir nepatīkamas sekas nemitīgajai veselības aprūpes sistēmes pārveidošanai.

Tagad gaidāmas arī jaunas vēsmas sociālās un veselības apdrošināšanas jomā, kas arī iedzīvotajiem būs lielas pārmaiņas.

Cilvēki vairāk domā par savu veselību

Lai arī kādas būšanas vai nebūšanas nenotiktu ar veselības aprūpes jomu, ir jāsecina, ka cilvēki tagad arvien vairāk domā par savu un savu bērnu veselību. To var spriest pēc tā, ka pārmaiņas notiek pašā dzīvesveidā, vairāk tik domāts par veselīgu uzturu, ekoloģisku pārtiku, arī sporta aktivitātes kļūst plaši populāras un pat stilīgas. Ģimenēm tā kļūst par regulāru kopīgo nodarbi, kas ir vērtējams ļoti pozitīvi. Jo pēc tam tas viss atstāj labvēlīgas sekas uz veselības stāvokli.

Tāpat arī pieaugusi popularitāte tādam pakalpojumam kā vispārējā veselības pārbaude. Kas tad īsti ir veselības pārbaude? Tas ir vieds, kā regulāri un operatīvi pārbaudīt savu kopējo veselība stāvokli, sekot visām izmaiņām un uzzināt par riskiem vēl tad, kad saslimšanas nav notikušas vai ir tikai sākuma stadijā, kas ir ļoti būtiski, lai notiktu sekmīga atveseļošanās. Un tā arī prasītu mazāk laika un līdzekļu. Un veselības pārbaude to visu ļoti labi var nodrošināt, jo divu dienu laikā tiek veiktas visas pārbaudes, analīzes, diagnostika, konsultācijas ar speciālistiem un iegūts slēdziens par veselības stāvokli, kā arī ārstu rekomendācijas, lai novērstu kādus riskus, izvairītos no saslimšanām. Vajadzības gadījumā tiek uzsākta ārstēšana. Pamatā tomēr ir ierasts, ka pie ārsta dodas tikai tad, kad sāp, kad ir sūdzības un simptomi, tomēr būtiska loma sabiedrība veselībā ir tieši profilaksei.

Veselības pārbaude ir viens no efektīviem veidiem, kā ātri gūt profesionālu slēdzienu par savu veselības stāvokli.