Veselības aprūpe – vai visiem līdzvērtīgi pieejama?

veselība

veselībaVeselības aprūpe noteikti ir tas jautājums, kas satrauc visus Latvijas iedzīvotājus, jo katrs taču mēdzam slimot, katrā ģimenē ir kāds maziņš un kāds vecs. Katram var gadīties trauma vai vajadzīga nopietnāka ārstēšana. Par veselības jautājumiem nekad tā īsti nevar būt pārliecināts, jo ne viss ir atkarīgs no pašu rīcības. Tāpēc iedzīvotājiem gribētos paļauties uz to, ka jebkurā situācijā viņi varēs saņemt atbilstošu palīdzību un konsultāciju.

Nebeidzamās veselības sistēmas reformas cilvēkus jau ir nogurdinājušas. Skaidrs, ka pakalpojumi tagad vairāk tiek koncentrēti lielajās apdzīvotajās vietās, novados pakalpojumu klāsts kļūst arvien šaurāks.

Baldonē šobrīd ir pieejami vairāki ģimenes ārsti, kas ir vērtējams ļoti pozitīvi. Tāpat tiek nodrošinātas dažādas procedūras, pieejams arī zobārsts. Tomēr, ja cilvēkam ir vajadzīgs kaut kas vairāk par primāro ģimenes ārsta palīdzību, tad jārēķinās, ka jādodas uz kādu citu novadu vai pilsētu pie attiecīgajiem speciālistiem.

Saprotams, ka katrā miestā nevar uzturēt plašu veselības aprūpes iestādi, kur atrodami visu jomu speciālisti, jo tas ir dārgi un nesaimnieciski. Baldonieši šajā ziņā ir labākā situācijā kā citu Latvijas novadu iedzīvotāji, jo atrodas tuvāk Rīgai, kur pamatā koncentrēti visi vajadzīgie medicīnas pakalpojumi.

Ja nozīmēta kāda specifiska diagnostika – ultrasonogrāfija, datortomogrāfija vai pat magnētiskā rezonanse – jābūt gataviem doties uz Rīgu. Ja no Baldones tas ir nepilnas stundas brauciens, tad no citiem novadiem tas būs daudz ilgāk. Tāpēc aktuāls ir jautājums, vai visas pārmaiņas un pakalpojumu centralizēšana lielajās vietās ir veikta pārdomāti, tiešām domājot par pacientu interesēm? Tā slimnīcām tiek slēgtas nodaļas, noņemti pakalpojumi, pat slēgtas iestādes. Vai tas tiešām uzlabos Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokli un saņemto pakalpojumu kvalitāti?

Rūpes par veselību sākas savā mājā, to nosaka uzturs, aktivitātes, dzīvesveids. Tālāk ir regulāras profilaktiskās pārbaudes, slimību neielaišana un laicīga konsultēšanās ar speciālistiem. Ja ir šāda attieksme pret savas ģimenes veselību, tad arī novados noteikti var pietikt ar ģimenes ārsta konsultācijām. Saudzēsim paši savu veselību!