Visi tā dara. Vai tiešām?

jautājumi

Mūsu valsts viena no lielākajām problēmām ir savstarpējā neuzticēšanās un zākāšana. Mums skauž citu cilvēku panākumi un tiklīdz kādam rodas neveiksme, tā pilns internets ar komentāriem: nu re, jau sen teicu, ka tur nekā laba nav! Daudzreiz, protams, neuzticēšanās ir pamatota, taču reizēm tieši pretēji – tā rada sajūtu, ka braucošā ritenī kāds speciāli sprauž sprunguļus, lai ritenis bloķētos un uz priekšu neietu.

Gribēju parunāt par pašvaldību darbu, jo tas skar visu Latviju, kā Alūksni, Api, Liepāju, Valku, tā arī mūsu Baldones pašvaldību, kas mums ir tuva un saprotama. Vai zināt kaut vienu pašvaldību, par kuru visi cilvēki teiktu – jā, tur strādā godīgi cilvēki, mums viss norit veiksmīgi, mēs esam apmierināti un pašvaldība tik tiešām domā par saviem cilvēkiem. Nevienu!

Pat slavenā Ventspils bieži tiek zākāta par to, ka kaut kur tiek izšķiesta nauda, nemaz nerunājot par mazām pašvaldībām, kur vienkārši nav naudas, ar ko šķiesties, bet tur tāpat novada iedzīvotāji domā, ka pašvaldībā strādā zagļi, korumpētie un neprašas. Vai esat kādreiz padomājuši, kā ir parastam grāmatvedim, kasierim, apkopējam, attīstības speciālistam vai projektu vadītājam strādāt pašvaldībā, ja viņu kā pašvaldības darbinieku vaino visos novada grēkos? Kā viņam ir aiziet uz kādu ballīti, kur viņam uzreiz klūp virsū cilvēki, sakot, ka jums tur taču visi ir zagļi un idioti, deputāti vispār tik bāž naudu kabatās un par mums nedomā! Ja godīgi, es negribētu atrasties kāda no pašvaldības darbinieku lomām. Kāpēc? Paskaidrošu!

Nesen kādā no sociālo tīklu lapām redzēju sev pazīstamu cilvēku aizsākam diskusiju par to, ka viņu pilsētas ielas sasnigušā sniega dēļ ir grūti izbraucamas, bet gājējiem un jaunajām māmiņām ar ratiņiem vispār pār ceļu pāriet ir elles mokas, jo kamēr izbrien sastumtos sniega vālus, mugura slapja. Es piekrītu, tas tiešām nav viegli, bet šāda situācija ir visās Latvijas pilsētās, kur snieg sniegs gandrīz katru dienu. Tomēr cilvēki nevēlas būt iecietīgi, viņi grib kādu nozākāt, apvainot bezdarbībā.

Un kā jau allaž, sāktā diskusija par sasnigušo sniegu aizgāja līdz tam, ka raksta autors izdomājis, kā viņu pašvaldība var shēmot. Proti, pasūta veikt kādu darbu, kur jānomaina izglītības iestādēs tērauda caurules. Tās viņiem par noteiktu summu piegādā, piemēram, kompānija rgj.lv, bet pašvaldības darbinieki uzrāda citu summu un to, kas paliek pāri, nomainot tērauda caurules, iebāž sev kabatās. Vai arī tās tērauda caurules, kas palika pāri, pārdod kādam tālāk un atkal iebāž sev kabatās…

Lasīju, un man palika kauns, cik mēs patiesībā maz uzticamies tiem cilvēkiem, kas strādā pašvaldībās. Vairums no viņiem saņem algu ap 400 vai 500 EUR uz papīra, kas varbūt nav minimālā, bet, ja būsim godīgi, Latvijas apstākļos ir tik niecīga, ka normāli dzīvot nav iespējams. Un viņiem vēl par savu darbu ir regulāri jāklausās, ka viņš ir idiots, zaglis un korumpētais. Tas nudien neveicina nekādu vēlmi strādāt sava novada labā ar sirdi un dvēseli, jo, lai ko tu izvēlēsies darīt, tas būs slikti, bet ja tava izvēle gadīsies kļūdaina, tu vispār tiksi norakts.

Kur mums palikusi cilvēcība, iecietība un sapratne? Jā, labi, tā ir nodokļu maksātāju nauda, bet no otras puses – vairums cilvēku tiešām cenšas strādāt novada labā, jo, ja viņu interesēs būtu bāzt kabatās, tad novados tiešām nekas nenotiktu. Netiktu kopti ceļi vispār, netiktu pļauta zāle, netiktu nodrošināta sociālā palīdzība, nebūtu absolūti nekādas kultūras dzīves un izglītības iestādes bruktu kopā, jo tajās nekas netiktu ieguldīts.

Tāpēc teikt, ka mums visur ir zagļi, ir patiesībā par zagļiem nosaukt sevi pašu. Ja jūs būtu pie teikšanas, kā jūs rīkotos? Tiklīdz vēlaties kaut ko pārmest, allaž uzdodiet sev šo jautājumu: kā rīkotos jūs? Es nesaku, ka mums viss ir skaisti, jo tā nav, un daudzviet tiešām pieņemtie lēmumi gan pašvaldību, gan valsts līmenī liek domāt par korumpētību un savtīgām interesēm, tomēr nevar teikt, ka visi tā dara. Jūs taču nedarāt… Vai tomēr darāt?